Nobina hedder den nye busoperatør i Vejle
![]()
Der kommer et nyt navn på siden af bybusserne i Vejle, når Nobina Danmark til sommer overtager driften fra Umove.
Fra midten af 2020 står der Nobina på chaufførernes skjorter, når man kommer ind i Vejles Bybusser. Nobina, der er startet i Sverige, er en af nordens største busoperatører, og de er en kendt spiller i den kollektive trafik i hovedstadsområdet:
”Vi er spændte på og glæder os til samarbejdet med Nobina, der er nye for os i Sydtrafik. Nobina har primært opereret på Sjælland indtil nu, men de kører også bybusser i Randers,” fortæller Lars Berg, der er direktør for Sydtrafik.
For Nobina er det også meget positivt at blive bedre repræsenteret i Vestdanmark:
”Vi er glade for at have vundet udbuddet her i Vejle, og vi ser frem til samarbejdet med Sydtrafik, Vejle kommune og alle de nye medarbejdere,” siger Niels Peter Nielsen adm. direktør Nobina Danmark.
Sydtrafik varetager udbud og planlægning af busdriften i hele den jyske del af Region Syddanmark, og de har sammen med Vejle Kommune været med til udbyde driften af Vejles bybusser.