Udbud i Sydtrafik
Sydtrafik udbyder kørsel til private operatører og vognmænd. På den måde sikrer Sydtrafik kommunerne og Region Syddanmark en omkostningseffektiv kollektiv trafik. Vores private samarbejdspartnere indkøber busser, biler og driver garageanlæggene samt ansætter chauffører og andet personale til at udføre kørslen for Sydtrafik.
Sydtrafik gennemfører normalt udbud af buskørsel hvert år. Udbuddene er typisk afgrænset til udbud af buskørsel i en kommune, men kan også omfatte flere kommuner. Du kan læse mere om vores udbud af buskørsel under "Udbud af buskørsel”
Udbud af Flextrafik gennemføres hvert andet år, som to udbud henholdsvis ”Udbud af FlexGaranti” og ”Udbud af Flexvariabel”. Du kan læse mere om vores udbud af Flextrafik under ”Udbud af Flextrafik”
Udover udbud af kørsel gennemfører Sydtrafik også andre udbud i relation til driften af den kollektive trafik i Sydtrafiks område – det kan f.eks. være udbud af digitale stoppestedstavler, udbud af it-drift m.m. Du kan læse mere om vores andre udbud under ”Øvrige udbud”.
Sydtrafik afvikler alle udbud digitalt og vi kan derfor kun modtage tilbud digitalt via vores udbudssystem.